2023 NSW Training Awards Finalists
Announcing our 2023 NSW Training award state finalists.
View our 2023 NSW Training Awards program.
Individual finalists
Aboriginal and Torres Strait Islander Student of the Year
Name | Industry | Employer | RTO | School (if applicable) |
---|---|---|---|---|
Aaliyah Morley | School Based Education Support | Department of Education | KARBEN Training Solutions | Peel High School |
Jayden Simms | Waste Management | HVTC Shoalhaven | Fusion Training Solutions | |
Jade Tapfield | Health Services Assistance | Murrumbidgee Local Health District | TAFE NSW | Kooringal High School |
Apprentice of the Year
Name | Industry | Employer | RTO |
---|---|---|---|
Justin Curley | Electrotechnology Electrician | HVTC Hunter | Central Coast Community College |
Thomas Eyre | Engineering - Mechanical Trade | Apprenticeship Careers Australia | TAFE NSW |
Caitlyn Knox | Mobile Plant Technology | Komatsu Australia Pty Ltd | TAFE NSW |
Caroline Morris | Engineering - Mechanical Trade | Newcrest Mining Ltd | TAFE NSW |
Matthew Nott | Electrotechnology Electrician | HVTC Northwest | TAFE NSW |
Raychel White | Certificate III in Nursery Operations | Penrith City Council | TAFE NSW |
School Based Apprentice/Trainee of the Year
Name | Industry | Employer | RTO | School (if applicable) |
---|---|---|---|---|
Fatusama Fuamatu | Barbering | Royal Blends Barbershop | TAFE NSW | Eagle Vale High School |
Caitlin Jolliffe | Health Services Assistance | Murrumbidgee Local Health District | TAFE NSW | Wagga Wagga High School |
Molly Smith | Health Services Assistance | Hunter New England Local Health District | TAFE NSW | McCarthy Catholic College |
Trainee of the Year
Name | Industry | Employer | RTO |
---|---|---|---|
Benjamin Allen | Drilling Operations | CH4 Drilling | Strategic Corporate Training Pty Ltd |
Tahliah Duck | Early Childhood Education and Care | ECTARC | ECTARC |
Mia Lewis | Early Childhood Education and Care | Keen Kiddies Early Learning Centre | TAFE NSW |
Celina Pellett | Agriculture (Dairy Production) | GW & KM Forbes | Tocal College |
Bridie Searle | Management Practice | Thales Australia Limited | Australian College of Commerce & Management |
Ciara Smith | Early Childhood Education and Care | Cubby House for Kids | ECTARC |
VET in Schools Student of the Year
Name | Industry | Employer | RTO | School (if applicable) |
---|---|---|---|---|
Charlize Ashby | Kitchen Operations | Mad Mex Sydney | Sydney Catholic Schools | Brigidine College Randwick |
Montayah Astruc | Health Services Assistance | NSW Health RTO | Caroline Chisholm College | |
Elizabeth King | Health Services Assistance | TAFE NSW | Oxley High School |
VET Trainer/Teacher of the Year
Name | Industry | Employer |
---|---|---|
Michael Farragher | Supply Chain and Logistics | TAFE NSW |
Geraldine Hodkinson | Hospitality | Public Schools NSW, Macquarie Park |
Colin Taranto | Timber System Design / Timber Frame or Truss Manufacture | NTHA Training |
Vocational Student of the Year
Name | Industry | Employer | RTO |
---|---|---|---|
Peter Hardy | Building and Construction (Building) | DMC Building Group Pty Ltd | TAFE NSW |
Nicholas Luttrell | Paralegal Services | Sparke Helmore Lawyers | Australian Careers Business College |
Tracie Wood | Project Management | Department of Communities and Justice | BSI Learning |
Organisational finalists
Industrial Collaboration
Name |
---|
Coates Hire and Local Government NSW |
Department of Education and Royal Agricultural Society of NSW |
Peter Warren Automotive and TAFE NSW |
Large Employer of the Year
Name |
---|
Peter Warren Automotive |
Transdev Australasia Pty Ltd |
RetireAustralia |
Small Employer of the Year
Name |
---|
Flow Smart Pty Ltd |
Hedweld Engineering Pty Ltd |
Large Training Provider of the Year
Name |
---|
Enterprise & Training Company |
Pinnacle Safety and Training |
TAFE NSW |
Small Training Provider of the Year
Name |
---|
Fireground Pty Ltd |
The Business Centre |